DÁREK k nákupu: tištěná kniha MORINGAv hodnotě 376 Kč!

Jaké jsou další názvy moringy? Co o ní říkají vědci?

V různých částech světa nazývají místní lidé moringu různými názvy, většinou spojených s jejím účinkem.

Zde jsou některé z nich:


Moringa, nejlepší přítel matky (protože těhotným a kojícím ženám poskytuje optimánlní čisté živiny pro plod i matku a u kojících maminek zvyšuje produkci mléka a vyživuje)
Moringa je zeleným diamantem v Africe a v jiných rozvojových zemích (Dr. Nduwayezu, Botswana)
Nebedaye = nikdy neumřít (název moringy v Africe)
Moringa, strom věčného života - z Indie
Moringa může zachránit život. Proto se jí říká u nás Malunggay = zachránce (Alice Ilaga, Ministerstvo zemědělství na Filipínách).

Připomeňme si také,  co o ní řekli vědci:

Moringa nahradí multivitaminové a minerální doplňky. Na tuto rostlinu si ale nikdo nemůže přihlásit patent a pak pouze exkluzivně generovat zisk. Proto existence moringy ještě stále připomíná „spící Růženku“. Vzhledem k tomu, že moringa je nejvýživnější rostlinou na světě, obsahující více než 90 zdravotně důležitých živin, představuje tedy „nálož plnou životně důležitých látek“. Profesor Dr. Klaus Becker z University v Hohenheimu nazývá moringu „stromem - Popelkou“, příběh, který čeká na své naplnění. Profesor Claus Barta pokládá moringu za „nejdůležitější rostlinu v historii lidstva, poněvadž její listy obsahují ve vysoké koncentraci veškeré živiny, které postrádají chybně vyživovaní a podvyživení lidé. Ti, kdo jedí moringu, se už nemusejí znepokojovat, zda mají optimální výživu. Tahle zdaleka nejvíce výživná rostlina na Zemi totiž obsahuje více než 90 živin důležitých pro lidské zdraví, a to v přirozeném kompozitu včetně synergických efektů, takže je optimálně biologicky využitelná.

Rovněž obsah vitamínů v našich potravinách v posledních padesáti letech dramaticky poklesl. Tak například jablka mají pouze 20 % původního obsahu vitamínu C, obsah vitamínu C u jahod klesl v letech 1985-2002 o plných 87 %, a obsah beta-karotenu ve fenyklu klesl o 80 %. Časopis „Bio“ k tomu poznamenává: „A u jiných druhů ovoce a zeleniny to vůbec nevypadá lépe.“ Kompletní tabulku lze nalézt v knize Moringa od Barbary Simonsohn.

Řešením není polykání vitamínových pilulek, protože jsou špatně vstřebatelné, dokonce v případě vitamínů A, D, E a K rozpustných v tucích mohou působit i toxicky. Dr. Hans - Joachim Paulski říká: „Naše těla nedokážou dekódovat synteticky vyráběné vitamíny, asi právě tak, jako když bychom se pokusili v Pekingu v čínských znacích dešifrovat, kde jsou nejbližší veřejné záchodky“. Současný moderní životní styl naši potřebu vitamínů nejen nesnížil, nýbrž ještě zvýšil. Kdo bere léky, kdo kouří nebo trpí stálým stresem a znečištěným životním prostředím, ten má i zvýšenou potřebu vitamínů.

 

Moringa obsahuje mimořádně vysoké množství vitamínu C, což je antioxidant, který zvyšuje vstřebávání železa a vápníku a posiluje imunitní systém. 100 g listů obsahuje 200 mg vitamínu C. Moringa obsahuje veškeré vitaminy B, „vitamíny na nervy“, které nervy posilují a chrání nás vůči stresu. Moringa je rovněž bohatá na vitamin A, který je důležitý pro oči, pro krvetvorbu a imunitní systém. A kromě toho moringa obsahuje i vitamín E, vitamín plodnosti, který je také důležitý pro imunitní systém a játra. V morinze se nachází dokonce i vitamín B12 jako kobalamin tedy ve formě pro tělo přijatelné, a to v množství 1,4 mikrogramů na 100 gramů prášku. Pouze vitamín B 12 v podobě kobalamin nikoliv tedy v analogické formě, může tělo skutečně využít. Vegetariáni a obzvlášť vegani jsou mimořádně ohroženi nedostatkem vitamínu B12, a proto mohou trpět anémií nebo chudokrevností, ale i nervovou slabosti a neschopností koncentrace. Měli by tedy doplnit svoji stravu o moringu.

 

Moringa, to je „symfonie živin“, ve které si organismus může vybrat právě to, co potřebuje. Moringa je darem Stvořitele lidstvu v době nouze. Moringa ale působí rovněž na psychologické úrovni. Strom moringa poskytuje lásku, klid, radost a vděčnost.

Moringa, to je strom, který osminásobně zvyšuje biologickou využitelnost živin díky růstovému hormonu zeatinu. Moringa obsahuje rekordních 110 000 jednotek ORAC (platí pro červené moringy z Tenerife), což je měřítko antioxidačního potenciálu. Antioxidanty „vychytávají“ volné radikály, agresivní sloučeniny kyslíku, které mohou vést až k chronickým onemocněním, jako je diabetes, revmatoidní artritida a rakovina.

Moringa je také známa jako rostlina superlativů, v indické moudrosti výuky Ájurvédy, „učení o dlouhém a zdravém životě“, je uváděna pro široké spektrum působení, více než 300 zdravotních problémů. Tudíž lze strom moringa doporučit jak profylakticky, tak i terapeuticky. Adaptogeny optimalizují veškeré tělesné i duševní procesy.

--------------------

Moringu můžete užívat v práškové podobě jako čaj, přidávat do jídel, smoothie, koktejlů, polévek nebo užívat jako kapsle.  Vhodné též pro děti, těhotné a kojící ženy, pro seniory, pro sportovce, pro aktivní lidi, ..

Zlepšete svoje zdraví s moringou.

Více o rostlině v knize Barbary Simonsohn: MORINGA - zázračný jedlý strom

https://www.kvalitnizivot.com/knihy/kniha-moringa-zazracny-jedly-strom-jedina-v-cestine-tistena-verze/