Moringa, strom budoucnosti
Moringa je nazývána stromem budoucnosti, ale proč ji ještě neznáte?
Barbara Simonsohn se ve své knize Moringa - zázračný jedlý strom ptá: Proč myslíte, že jste doposud slyšeli o morinze jen tak málo nebo dokonce vůbec? Pokud je tato rostlina doopravdy tak úžasná, proč je tedy skoro neznámá?
Profesor Louis M. De Bruin z neziskové organizace „Moringa Tree of Life“ k tomu říká: „Výroba a prodej vitamínů a minerálních doplňků výživy sloužících ke zlepšení zdraví, to je veliký byznys. Jestli máte firmu, která nabízí na stovky různých vitamínů a potravinových doplňků, proč byste měli nabízet produkt, který může nahradit jedním rázem všechny ostatní?“. A samozřejmě situace je navíc taková, že moringu si žádný farmaceutický koncern nebo výrobce potravinových doplňků nemůže nechat patentovat. Aby bylo možno uvést na trh nějaký lék, je zapotřebí investice ve výši nejméně 10 milionů eur, nejprve aby byl vyvinut a řádně otestován a pak ještě jednou podobné částky na reklamní účely, aby se o něm lidé vůbec dozvěděli. Z toho je jasné jediné: Tahle lobby nemůže skutečně moringu vůbec potřebovat. A tak tento strom superlativů zůstával doposud ve stínu pozornosti. Nyní ale otevíráme novou kapitolu, poněvadž ve své historii lidstvo tuto rostlinu ještě nikdy nepotřebovalo naléhavěji. Že tento strom je darem z nebes nebo rovnou darem bohů, jak ji ostatně nazývali, to věděli lidé v Indii již před tisíci roky.
Claus Barta ve své knize „Moringa Oleifera“ o této rostlině prohlašuje: „Pokud by existovala Nobelova cena pro rostlinu za její všestrannou užitečnost, moringa olejodárná by ji získala zcela určitě“.
Ten, kdo moringu pravidelně konzumuje, se už nemusí vůbec zabývat úvahami o optimálně vyvážené stravě z hlediska živin. Každý den dopřáváte svému tělu nejlepší poměr živin, který umí vytvořit pouze příroda.
Moringa totiž obsahuje více než 90 pro zdraví důležitých komponentů, které tu jsou přítomny v přirozeném komplexu se synergickým efektem, takže živiny jsou pro tělo optimálně využitelné.
Z takovéto „symfonie živin“ si pak může organismus vybrat přesně to, co potřebuje. K enzymům jsou zapotřebí koenzymy, zejména minerální látky, a to kvůli metabolismu. Kdo kupříkladu přijímá pouze bílkoviny, není schopen je bez enzymů, jež bílkoviny štěpí, efektivně zpracovat a využít, a naopak jen zatěžuje střevo nestrávenými zbytky proteinů. V morinze jsou veškeré pro tělo potřebné látky bohatě přítomny, a navíc ve vyváženém poměru. S moringou je to asi tak, jako by po dlouhé době sucha spadl na vyprahlou zemi toužebně očekávaný déšť. Moringa je život, který obnovuje životní síly.
Listy červené MORINGY OLEIFERY z ostrova Tenerife obsahují největší zastoupení vitamínů na naší Zemi vůbec. Prášek z listů moringy nejvyšší kvality obsahuje:
- 2x více vysoce kvalitní bílkoviny než sója,
- 7x více vitamínu C než pomeranče,
- 4x více vitamínu A než mrkev,
- 17x více vápníku než mléko,
- 25x více železa než špenát,
- 15x více draslíku jako banány,
- 7x tolik vitamínů B1 a B2 než kvasnice,
- 6x více polyfenolů než červené víno,
- 4x více kyseliny listové než je v hovězích játrech,
- 4x více vitamínů E než je v pšeničných klíčcích,
- 1,5x více aminokyselin než je ve vajíčkách
V červené morinze jsou zastoupeny všechny aminokyseliny, její konzumací si tedy zajistíte všechny bílkoviny.
Dále moringa obsahuje: 26 protizánětlivých látek, 46 antioxidantů prospěšných pro zdraví a dlouhý život, vysoký podíl velice cenných omega mastných kyselin - omega-3, -6 a -9, kromě toho mezi doposud prozkoumanými rostlinami i nejvyšší koncentraci chlorofylu a zejména takřka zázračnou substanci ZEATIN stejně jako mnohé salvestroly a další.
Chcete se dozvědět více? Kupte si knihu "Moringa" v češtině ZDE.