DÁREK k nákupu: tištěná kniha MORINGAv hodnotě 376 Kč!

Fidel Castro doporučoval MORINGU!

Z článku KUBA - snící jako její básníci

uveřejněného 9/2015 v časopise Kvalitní ŽIVOT

Špičkový výzkum, Fidel a moringa

Na Kubě je také špičkový výzkum, i když na druhé straně státní nemocnice mají nedostatek léků a lékařského materiálu. Kubánští lékaři jsou ve světě velmi uznávaní. A kubánská vláda vysílá své lékaře především do zemí Latinské Ameriky na různé mise, hlavně do Venezuely, Brazílie a dalších zemí. Je to jeden z hlavních příjmů kubánské ekonomiky. Také se zde vyrábí různé vakcíny a mnoho přírodních léků. I sám Fidel Castro dává přednost léčbě na bázi přírodních léků. Fidelovi Castrovi bude příští rok 90 let (narozen 13. srpna 1926). Po odstoupení z funkce ze zdravotních důvodů se již málo objevoval na veřejnosti. Někteří tvrdí, že je velmi nemocný, druzí tvrdí, že se těší dobrému zdraví. Sám Fidel říká, že je to díky morinze. Fidel, nyní již jako compaňero Fidel (soudruh Fidel) v deníku Granma uveřejňuje i nadále své články „Úvahy soudruha Fidela“. Právě zde velmi často píše o svých plantážích moringy, kterými se chlubí i zahraničním návštěvám. Na Kubě již dříve bylo několik rostlin moringy, které se na Kubu dostaly prostřednictvím anglických kolonizátorů, kteří moringu přivezli z Indie do východní Afriky a odtud do Karibiku a Střední Ameriky, zřejmě přes Belize. Vysoké ceny, které platili „yankees“ (Američané)prvním zemědělcům podnítily na krátký čas její rozvoj, ale poté nenašli trh mimo zemi ani uvnitř země.

IMG_7222

Fidel v roce 2012 o morinze napsal, že se jedná o zázračný strom, který je nevyčerpatelným zdrojem živin (může nahradit maso, vajíčka a mléko).

Způsob rozdělování půdy a nedostatek škol a vzdělání zabránily rozvoji pěstování moringy. Bohužel země tzv. třetího světa zůstaly zaostalé.

V červnu 2012 Fidel publikoval, že jsou již vytvořeny podmínky pro masivní pěstování moringy. Napsal, že se jedná o zázračný strom, který je nevyčerpatelným zdrojem živin (může nahradit maso, vajíčka a mléko). Moringa byla vysazena v různých částech ostrova. V roce 1996 během semináře v Nairobi, skupina vědců vyzdvihla kvality moringy jako možný nutriční zdroj. Článek byl uveřejněn v časopise Agroforestry Today a je na web stránce OSN (výživa a zemědělství). Fidel se zřejmě o morinze dozvěděl právě z internetu.

 

2015: Fidel Castro propaguje moringový čaj na veřejnosti

Jinak sázení moringy je na Kubě dost nákladné. V dubnu 2015 se Fidel objevil na veřejnosti a rozdával čaj z moringy lidem z Venezuely, kteří se účastnili politických a sociálních aktivit na ostrově. Také navštívil nemocnici, kde byli pacienti z Venezuely, kterým rovněž rozdával tento čaj. Mnozí potvrdili, že Fidel vypadá velmi dobře. I jeden ze synů Fidela potvrdil, že otec je v pořádku, že denně pije čaj z této zázračné rostliny. Na Kubě mnoho zemědělců začalo pěstovat moringu. V současné době je mnoho plantáží opuštěných. Je to velká škoda, neboť tato „zázračná“ rostlina by mohla být velkým nutričním zdrojem ve výživě pro mnoho Kubánců. Na Kubě ještě stále existuje přídělový systém, ale na tzv. libretu - přídělová knížka, ne vždy dostanou vše, co mají dostat, a musí si potraviny kupovat v obchodech, kde jsou ceny vysoké.

fidelcastroruz2octubre2012fotoalexcastro

Popularita Moringy v Latinské Americe vzrůstá

Díky Fidelovi Castrovi je tento zázračný strom nebo také „strom života“ velmi populární, a to především v Latinské Americe. I mně tato rostlina učarovala, ale na Kubě se volně nedá koupit. Pěstuje se i v Dominikánské republice, kde je nazývána „stromem svobody“, Paraguayi, Argentině, Brazílii, Chile, Kolumbii apod. Např. V Kolumbii v oblasti Tolima, okres San Luis, Vereda Limonar je usedlost rodiny Leiva Yepes, která pěstuje moringu již 3 roky. Mají také kancelář, kde věnují semínka moringy všem obyvatelům okresu, poštou posílají také receptář se 100 recepty na výrobu jídel z moringy (džusy, polévky, rýže…). V Nicaragui se také pěstuje moringa, vyváží se do USA, Evropy a dalších zemí. Moringa velmi chutná také dobytku. Díky morinze nabývají rychleji na váze a krávy dávají více mléka. Nebudu zde hovořit o všech vlastnostech moringy, vše o morinze se můžete dočíst v knize Moringa – Barbara Simonsohn. Věřím této zázračné rostlině a těším se na další nové produkty z moringy.

Viva Cuba y Viva moringa - Ať žije Kuba, ať žije moringa!

 

Na obrázku  F. Castro mezi moringami.