Moringa je cenným zdrojem bílkovin
Rostlinné bílkoviny jsou vhodnější než živočišné bílkoviny
Zelené rostliny nám poskytují vysoce kvalitní bílkoviny. V prášku z moringy připadá asi 45 % hmotnosti, tedy největší podíl jednotlivých složek na proteiny. Pro srovnání, celozrnná mouka obsahuje pouze 10 % bílkovin, mléko 3 %, vejce 12 % a steak 16 %. Moringa je kompletní, vysoce kvalitní zdroj bílkovin. To, že bílkoviny živočišného původu by měly být obzvlášť zdravé, je starý předsudek, poněvadž tomu je přesně naopak. Bílkoviny živočišného původu vyžadují dlouhou dobu trávení a zanechávají často ve střevě zbytky, které mohou vyvolávat alergie a jiné choroby. Metabolismus živočišných bílkovin spotřebovává zbytečně mnoho energie, aby z nich vyrobil endogenní aminokyseliny a proteiny. Domněnka, že se snad steak přímo přemění ve svaly, je založena na falešných představách. Snadno stravitelné molekuly rostlinných bílkovin jsou naproti tomu z asi 90 % organismem využitelné ihned, aniž by při tomto procesu – jako tomu je při trávení masité stravy – zanechávaly jako odpadní produkty puriny a kyselinu močovou, které vedou k nežádoucímu okyselení organismu a ucpávání střevních klků. V mnoha případech to může přispět ke vzniku dny a revmatismu. Podle prof. Lothara Wendta všeobecně může nadměrná konzumace bílkovin živočišného původu vést až k „překrmení bílkovinami“. Tomuto jevu se pak dává za vinu i vznik některých druhů rakoviny, zejména rakoviny prsu a tlustého střeva.
Moringa, rarita v rostlinné říši, obsahuje všechny esenciální a neesenciální aminokyseliny ve vyváženém a stabilním složení a pro člověka v biologicky disponibilním stavu.
Mnoho učenců doposud vycházelo z toho, že zdrojem cenných rostlinných bílkovin jsou pouze sójové boby. Teď však uznali, že i moringa je stejně cenným zdrojem bílkovin. Zatímco mnoho lidí mívá alergii na výrobky ze sóje, je alergenní potenciál moringy nulový. V morinze lze nalézt esenciální aminokyseliny izoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin, jakož i aminokyseliny alanin, arginin, kyselina asparagová, kyselina glutamová, glycin, histidin, prolin, serin, tyrozin a cystein. Z argininu produkuje tělo růstový hormon HG, který je kromě jiného zodpovědný za tvorbu chrupavky a díky jeho zvýšené tvorbě lze odstranit problémy s meziobratlovými ploténkami a s tím souvisejícími bolestmi zad. Moringa tak představuje vynikající zdroj esenciálních a neesenciálních aminokyselin a je vhodná pro sportovce, nemocné, duševní a tvůrčí pracovníky, těhotné ženy, děti, vegany a lze ji doporučit všem lidem trpícím stresem a tudíž se zvýšenou potřebou vysoce kvalitních bílkovin coby pravidelnou součást jejich stravy. Moringu lze jako zdroj kvalitních bílkovin jednoznačně upřednostnit před mléčnými výrobky a masem, protože pro tělo jsou snadno zpracovatelné, nezatěžují organismus tuky, kyselinami a cholesterolem a také nezpůsobují alergie.
Červená Moringa oleifera z Tenerife obsahuje oproti jinde pěstovaným stromům všechny aminokyseliny.
Výňatek z knihy Barbara Simonsohn: Moringa zázračný jedlý strom